2015. július 9., csütörtök

Karburátor

A Mustangnak viszonylag egyszerű karburátora van, nincs nagyon túlbonyolítva.
forrás:  http://www.motocentrum-vitkovice.cz/l.php?id=272

Mégis nemrégen egy kis bosszúságot okozott nekem. Gondoltam kitisztítom a fúvókákat egy kicsit, és a művelet idejére egy régebbi, már kitisztított alapjárati és főfúvókát rakok be. Innentől kezdődött a móka: mennem kéne a motorral, úsztatás, gyújtás ráadás, rúgás (ahogy mindig is).... hörrrr... újabb rúgás....hörrrr....hörrrrr....hörrrr... Láblecsúszás, vádlimasszás a berúgókarral, halk anyázás... Lehet túlúsztattam, szóval be hármasba, tologatás az udvaron.... semmi... Benzinkanna öngyújtóval előkészít....
 Szikraellenőrzés: szikra van, benzinlocsolás a hengerbe... felröffen..., koszos fúvókák visszarak, azonnal indul... szóval saját magamat szivattam a fúvókacserével.

Általánosságban az terjedt el, hogy gyakorlatilag háromfajta fúvókát rakhatsz bele, amikbe én belebotlottam:
1. gyári használt
2. "gyári" utángyártott
3. Lengyel utángyártott
4. Taiwan utángyártott

Gyári használtból volt négy komplett készletem, egy bajok volt: mindegyik agyontisztítva, megkopva. (legtöbbször sok benyát adott a motornak, mivel sajnos a benzin levegő arányt nem lehet állítani a karburátoron.
A Taiwanihoz könnyen óccón hozzá lehet jutni, viszont több helyről olvastam, hogy a gyártási pontosság nem túl nagy, kb ott járok vele, mint a kopott gyárival.
Taiwaniból már volt egy készletem, de sajna tényleg úgy jártam, hogy túl sokat engedett be.
Rendeltem azért próbából még egy készletet, hátha alapon...
És láss csodát, szerencsém volt, könnyen induló motor, fordulatot tartja, meg jól is veszi.
Érdemes azért foglalkozni időnként felújítókészletek  vásárlásával és beépítésével, mert sok kellemetlenségtől óvhatjuk meg magunkat.... a szar fúvókákat meg ki kell vágni a kukába, mert úgyis azokat rakod be véletlenül.

2015. július 3., péntek

Szikra, szikra, szikra....

Amióta megvan a Tizedes, azóta a gyújtással küzdenem kell. Már az elején feltűnt, hogy a gyertyát kivéve és megrugdosva a motort a szikra bizony eléggé gyengécske, szinte nem is látszik, nemhogy szép lila stb. A neten utána kutatva természetesen felsorolják az összes gyújtással kapcsolatos alkatrészt, mint hiba forrását, nem is rosszul, hisz ha egyetlen elem nem stimmel a láncban, bizony karcsú lesz a szikra.
Sebaj gondoltam, végül is működik, meg ha fordulaton van a motor, már nincs is gondja. Szép lassan meg majd csak cserélgetem az alkatrészeket, és csak rájövök mi volt a gond.
...a kulcsszó a szépen lassan volt....
A következőekben leírtak az elmúlt fél évben történtek, mint írtam nem siettem a probléma megoldásával, hiszen a motor használható volt, működött, csak néha okozott bosszúságot (alapjárat, piroslámpa, ilyesmi):

Alapból kicseréltem a kondenzátort Trabant kondenzátorra, a megszakítót pedig régi Skoda 105 megszakítóra.... szikra karcsú
Alaplapcsere, gyertyakábel és pipacsere, mindenhol tisztítás, érintkező felületek felcsiszolása stb.... szikra karcsú..anyád
Gyújtótekercs csere, közben gyertyacsere....szikra karcsú....hajtépés
Motor átvezetékelése, mindenhol új forrasztás...szikra maradt....
Mágnescsere, tekercs légrés állítása... szikra még mindig invisible... fuck...fuck....fuck....
Gyújtótrafó cserék (Simson, Trabant, Jawa mustang)...szikra még mindig láthatatlan...
...csak onnan tudom, hogy van, hogy a motor működik....

Itt eljutottam oda, hogy gyakorlatilag minden eleme háromszor volt cserélve legalább, néha gyári használtra, néha új árura, és ezek minden kombinációjára, lassan a lottó ötösön nem volt ennyi variáció.

Eddig mindig az volt, hogy lehetőleg kicsi, kétütemű, max Trabi vagy Wartburg trafóval érdemes próbálkozni, mer nagyobbal nem fog működni stb.
Aztán olvastam egy érdekes dolgot: az eszmefuttatás valahogy a következő volt:
A mágnes veszít évek alatt az erejéből, ergó nem képes olyan szikrát produkálni, mint régen. Ezzel eddig is tisztában voltam, delejező cég létezik még, de még nem volt időm elvinni hozzájuk, mert ott kell hagyni, aztán egyszer elmenni elhozni, és hát csak 250 km-re vannak tőlem. Szóval az írásban az szerepelt, hogy másfajta trafót kell felrakni, ami gyengébb mágneses impulzus esetén is képes előállítani a nagyfeszültségű szikrát.
Ilyen gyújtótrafó például a Lada trafója. Ha belegondolunk, indítás során a 12V(Illetve kicsit több) feszültség az önindító áramfelvétele miatt igencsak leesik, és ezen alacsonyabb feszültség mellett is tudnia kell a trafónak megfelelő szikrát adnia a gyertyához, ráadásul légrésen keresztül.

Végül is egy próbát megér.

Sikerült szereznem egy gyári példányt, kibontás után kicsit meglepett a mérete meg a súlya, meg hogy olaj lötyög benne.... Volt Ladám egy jó pár évig, de a trafóhoz sohase kellett nyúlnom, ráadásul nekem egy Bosch trafó volt a Ladán, az meg jóval kisebb volt, na mindegy.



Leszedtem hát a jó kis Taiwani szupertrafót, és egymás mellé téve még jobban látszik a különbség:


Ideiglenesen csináltam neki egy felfogató bilincset, hiszen azt sem tudtam, hogy működni fog -e. A gyújtókábel egy Lada szamara kábelkötegéből való, ugyanolyan mint a régi, sodrott réz kábel, csak azért cseréltem le a régit, mert a Lada trafó gyújtókábel csatlakozása hüvelyes és nem csavaros, mint a legtöbb kismotortrafóé. Kondenzátort felpattintottam a kivezetéseire, kábeleket rádugtam, és következett az egy perces néma felhajtás, és valami imaféle...
Gyertyát kicsavartam, gyertyapipát rádugtam, és kézzel szép lassan lenyomtam a berúgókart. Kicsit meglepett a történés, ugyanis megjelentek a szikrák...ilyen lassú fordulatnál.... bazzeg... körbeért a szám a fejemen :D
Gyertyát remegő kézzel visszacsavartam, pipa visszadug, és jöhet az éles próba.

Lerúgtam, és a Tizedes életrekelt: Vámmmm-párámmm-páppáárámm-pampampampampam...

Egyenletes járás, gázt ráhúztam: Vámmmmmmmmmmm....tört ki az üvöltés a blokkból....wow még a fordulatot is jól veszi....

Felültem rá, és szép lassan elindultam, majd mentem egy jó nagy kört vele....meg mégegyet...meg mégegyet... mintha új szívet kapott volna. Megállás után alapjáraton nincs egyenetlenség sem dadogás.
Kicsit Mad-max külsőt kölcsönöz neki, de pár hónapig így marad, hiszen akkor derül ki, hogy mennyire is válik be a dolog (ha igen, akkor a WC-re is ezzel járok):


A Lada trafóhoz kaptam megfelelő kondenzátort is:


A kapacitása 0,25uF a Mustangé 0,22uF, az enyém már amúgy is a trafón volt, így a Lada kondenzátort építettem be az új trafóval.

Frissítés:
 Azóta kb. 300 km-t mentem vele gond nélkül.
Sikerült szereznem egy gyári tankot is, kicsit bajba leszek a trafó elhelyezésével, de csak lesz annyi hely a motoron, hogy elférjen...



2015. július 2., csütörtök

Első lánckerék

A kihajtás oldali lánckerékről van szó tehát. A Mustangokat kétféle áttétellel szerelték:
A 2LE-s segédmotorrá fojtottat 11/55 áttétellel, a 4LE-s motornak gyártottat pedig 13/55-ös áttétellel. Nekem eredetileg a motoron 11 fogszámú első lánckerék volt (mivel az enyém is fojtott volt). A fojtások eltávolítása után, melyek:
- kisfuratú szívócsonk (karburátor utáni derékszögű csőben 8,5mm-es furat gyárilag) felbővítése
- a kipufogó könyök belenyúlik a kipufogó dobba vagy 20 cm-et - ezt rövidítettem 2 cm-re
- a 11-es fogszámút lecseréltem 13-as fogszámúra

Próbálkoztam több fogszámú (Z14-es) fogaskerékkel is:


Az első problémát az jelentette, hogy az utángyártott tájváni lánckerék 0,6 mm-rel vastagabb, szóval a lánc megszorul rajta....f*ck
Sebaj, irány a köszörűgép, mindkét oldalából levesz, majd újra próba.


A lánckerék eddig párszor nekem is lelazult, annak ellenére, hogy a gyári biztosító alátétet használtam, de szerencsére a menetet nem b*szta szét. A felső képen látható biztosító alátétet kaptam hozzá, ennek kicsit másabb a formája, mint a gyárinak, kíváncsi leszek hogy fog tartani. Nem szeretnék azért blokkot széthúzni, hogy kicseréljem ezt a tengelyt a szétnyalódó menetek miatt...

Köszörülés után már nem nem szorult be a láncba, viszont rá kellett jönnöm, hogy felújított hengerrel  a 14-es fogszámú országútra sem alkalmas, maximum a 13-as, de az is csak itt az alföldön.
Mivel én elsősorban városon belül használom, ahol a lámpától-lámpáig tartó utak nem túl hosszúak, így inkább a dinamizmust tartom előbbre valónak, mint a nyugodt csendes járást, ezért Z12 első lánckerékkel járok most.  Kicsit nagyobb a fogyasztás, de cserébe kapunk egy kis dinamikát is, és a forgalmat sem tartom fel vele. :D
Utazó sebessége így 50-55 km/h, és 60km/h-t viszi max. (85kg vagyok, elől hátul 3 col széles kerekek).

2015. július 1., szerda

Simson villa

Elérkezett az ideje, hogy a Jawa mustang villámban perselyt cseréljek. Az egyik oldalon laza volt, a másik oldalon meg szorult. A mustang csillapítás nélküli rugós  villával rendelkezik. Így a felső csavarok meglazítása után a szár rugóstól együtt kihúzható. A műanyag perselyek ezután kiüthetők a csőből. Nekem annyira be voltak rohadva-szorulva, hogy egyórás kínlódás után feladtam a kiszerelését, és hozzájött még az is, hogy az egyik szár is el volt hajolva. Épp kapóra jött, hogy volt egy beépíthető simson villa a környezetemben, és már hallottam róla hogy mustangba beépíthető.
A probléma az, hogy a simson nyaka pár milimeterrel hosszabb mint a mustangé, továbbá a csapágycsészék ( vagyis a nak belső átmérője is nagyobb.
Rövid keresgélés során megtaláltam a csésze alá helyezendő átalakító-gyűrű rajzát a neten. A rajz alapján megcsináltam a gyűrűket, de kocsit gyengusnak láttam, és valami miatt összeszerelés után túl kevés menet maradt a villa tetején, szinte rá sem tudtam kapatni a tartó-anyát. Ezert ugy döntöttem, hogy kicsitt masszivabb átalakító gyűrűket csinálok, és rövidítek a mustang villanyakán, ugysem fogom visszarakni az eredeti villát.
Így néz ki a villanyak a gyűrűkkel:

Én úgy ahogy van egy komplett simson villát raktam be kerekestől, kormányustúl, lámpástól, kezelőszervestől. A súlya a mustangéhoz képest jelentősen nagyobb, viszont kárpótol érte a stabilitása, és a kényelmes olajcsillapitott rugózása.

Kormánycsapágyakat természetesen cseréltem, ha már ekkora bontás után voltam.
Mindenkinek ajánlom, nagyon solat javít a motor összkomfortján, a hatásosabb fékezésről nem is beszélve.
Nekem külsőleg is tetszik, de ez egyéni megítélés kérdése.



Kondenzátor fejlövés...

Kondenzátor fejlövés...

Tegnap meló után egy közeli mekihez vettem az irányt, illetve vettem volna az irányt, de feltűnt, hogy a "tizedes" (ez lett a neve a motoromnak) elég nehezen akaródzik indulni, még lökdösésre is nehezen. Sebaj, majd belejön útközbe...gondoltam, de nem így lett. Nuku alapjárat, de még ingerült gázkarhuzogatásra is csak meg-megáll. Ez főleg a délutáni dugóban a belső sávban fölöttébb kellemetlen, amúgy is rohadt meleg van, én meg rohambilibe futkorászok az út közepén...és még ha be is röffen akkor sem akar menni, csak kínlódunk lámpától lámpáig. Orálisan szexuális az egész helyzet, de csak eljutottam a mekiig.
Mivel előgyújtást és megszakítóhézagot tegnapelőtt állítottam, így arra gondoltam, hogy talán kondenzátor lehet a tünetek miatt.
 Még vezetékcsere előtt a kondenzátort áthelyeztem az alaplapról az ülés alá, de vezetékcserekor csak visszaraktam, "hisz ott a gyári helye" felkiáltással, nem is gondolva, hogy ezzel a művelettel tartom a homlokomhoz a fegyvert egy időzített órához kapcsolva. Volt nálam másik kondenzátor, így gondoltam várakozás közben kicserélem gyorsan.
Gyújtásoldali deknin három kiscsavart kicsavartam (pontosabban kettőt, a harmadikat csak meglazítottam, hogy ne kelljen levenni a takarólemezt), és a szűk helyen kézzel benyúlva próbáltam eljutni a kondenzátorig. Csak háromszor-négyszer értem a folyáshatáron lévő blokkhoz, mindannyiszor felszisszenve és egy k*rva anyád kiséretében próbálkoztam tovább.
Kiszedtem, vezetéket lecsatlakoztattam, másikat raknám be, de látom, hogy a kondenzátor közepe forog... f*sza... Két kondenzátorom van: egy fos meg egy kevésbé fos. Mindegy. Beraktam, motor rugásra indul. Örömittasan felállok a motor melletti imádkozó pozícióból és diadalittasan körbenézek... szomorúan tapasztaltam, hogy senki nem látta a hőstettemet, pedig én úgy éreztem magam, mintha egy atombombát hatástalanítottam volna.


Gyors kaja a gyorsétteremben a barátnőmmel, majd vígan robogtam haza, bár tudtam, hogy otthon még meg kell oldani ezt a problémát, mert csak annyit csináltam, hogy ugyanarra a hülye helyre visszaraktam egy szintén haldokló kondenzátort.

Megoldás az lett, hogy édesapám szavai csengtek fülembe, hogy ők régen mindig a trafóra rakták a kondit, nem számít az a kis távolság a megszakítótól. Úgyhogy otthon találtam egy Made in Germany füles kondit, amit fel is biggyesztettem, csak hogy nyugodtan tudjak aludni...

Motorgenerál



Motorgenerál

Maga a blokk egy nem túl bonyolult szerkezet, a csapágyakon és a szimeringeken kívül, ha az ember nem vaddisznólkodik vele akkor nem sok minden megy benne tönkre.


Széttúrás menete nagyjából ez:

Kipufogó, szívócső karbival leszed.

Kuplungoldal:
Hajtóműolaj leenged, sebváltókart leszerel, kuplungoldali deknicsavarok kicsavar, leszed, kiömlő maradék olaj feltöröl, kuplunrugók eltávolít (rongy a kézbe, zégergyűrű csavarhúzóval kipiszkál óvatosba, megismétli még négyszer). Ha laza a láncod, letudod venni a kuplunglamellákat a kosárról, meg a láncot is az első kis lánckerékről. Ha nem laza, akkor csak együtt jön ki (kislánckerék+lánc+kuplunglamella). Főtengely kislánckerékről anya lecsavar,lehúzóval leszed. (vagy óvatosba két csavarhúzó, oldalról dornival megüt - hentesmódszer de lejön károsodás nélkül, én mindig így szedem.) Kuplugkosár rögzítő anya lecsavar, kuplungkosár leszed. Így a kuplungoldal már pucér.

Gyújtásoldal:
Kuplungbovden kiköt Dekni három csavar kicsavar, dekni óvatosan leszed. Lánckerék anya lecsavar, lánc, kislánckerék leszed. Három vezeték (nállam annyi van,mert kondenzátorvezetékem ki van vezetve) kiköt..Gyújtás alaplapot rögzítő két csavart kicsavar, kézzel lehúz. Megszakítóbütyköt rögzítő csavart kiszed, bütyköt kézzel megmozgat és kiszed, M8 hosszabb csavar becsavar ütközésig, majd csavar tovább, így a mágnest letolja. Főtengelyből stiftet kiszed.

Henger:
Hengerfejcsavaranyákat kicsavar, hengerfej leszed, henger lehúz, gyűrűknél óvatosba. Én leszedtem a dugatyút is biztos ami biztos.

Motortartó csavarok kicsavar, így már eltávolítható a motorból a blokk.
Én jobb szeretem lepusztítani a blokkot amíg bennt van a motorba, de ki hogy szereti.
Ezután az asztalra rakott blokknál az összetartó csavarok kicsavar, tetején sebváltó két kiscsavar kicsavar, és újabb hentesmódszer fa dórni,gumikalapács és körbeütögetem,ha már rés van a blokkfelek között,a tömítőfelületekre vigyázva (műanyag lap, rongy) csavarhúzóval, feszítővassal egyenletesen körbe kettéválasztom. Eddig soha nem sérült meg, semmi, de tényleg óvatosba kell.
A kuplung oldali blokkfelet érdemes eltávolítani a másikról, mert akkor nem hullanak szét a fogaskerekek stb. Itt már elédtárul a berugótengely,és stb. De akkor már érdemes megnézni csapágyak,szimeringek, főtengely állapot...

Két blokkfél közötti tömítés nagyon fontos,nekem ott engedett be hajtóműolajat a hengerbe, kb. egy hónapig kerestem a hibát, és mindent kicserélve, variálva (van még két blokkom) jöttem rá, hogy más hiba nem lehet. Szóval összerakásnál semmiképp se kapkodj.Asztalon szoktam készreszerelni, és utánna vissza a motorba.


Én, bármilyen szentségtörés is nem SKF vagy Koyo csapágyakat (mert ugye csak ezek jók), hanem ZVL szlovák csapágyakat raktam be. 3600 Ft volt, plussz a szimeringek 1600 Ft. Ennyibe ki is merült a felújítás költség (jah a hengerfúrás meg dugattyú bele még 5000 Ft).
Papírtömítést spirálfüzet borítójából vágtam, két oldalát fekete hőálló K2 pasztával kentem be. Azóta sem csöpög sehol semmi.


Azóta kértem kölcsön tömítéskészletet, megvan beszkennelve az összes, szívesen átküldöm aki esetleg vasárnap szeretne blokkot összerakni és elfelejtett tömítéskészletet venni, viszont van egy nyomtatója :)
Olajnak én sima óccsó hajtóműolajat (80W90) használok, nem volt vele gondom sose – gondolok itt kuplungmegcsúszási problémákra.
Bejáratás nálam nem tudom hány km volt, akkor kezdtem neki jobban húzni, amikor már eltünt a fémes csiszolódó hang, illetve már nem volt fémes szaga a blokknak megálláskor. A keverék a kokszosabb 1:20, és óvatos járkálás, negyvennél följebb nem mentem.
Most is még kokszosabb keverékkel járok, de lassan átállok az 1:33-asra.

Tanktiszítás, légszűrő



Tanktisztítás



Próbáltam többféle módszert is, ezek közül volt ami nem vált be és volt amiről azt hittem, hogy semmi esélye, mégis az vált be a legjobban.

Első körben mindig a csavaranyás, apró murvakavicsos, RO-55 durvázással kezdtem. Egynapi rázogatás, majd kimosás vízzel, illetve utána vízmentesítés izo-propil alkohollal.

Próbáltam a Miranol benzinálló festékkel történő belső kifestését a tanknak, de sajnos nekem nem jött be, hiába száradt majdnem két hétig, egy fél napig állt benne a benzin, mikor láttam, hogy az alsó összekötő cső tejfehérré változik, és oldódik a festék. Ezt az eredeti tankjával követtem el, de úgy voltam vele, hogy egy próbát megér, hiszen amúgy is három lyuktól vérzik, nagy jövője úgy sincs a tanknak.


Szereztem az Xmotor motorbontóból egy Kárpátia motorra való tankot. Belül rozsdás volt szintén, de így legalább kipróbálhattam a másik tank-rozsdátlanító módszert: a citromsavazást. Szintén a Simsonos oldalon olvastam. Kezdésnek jöhetett a szokásos durva tisztítás, majd a citromsav. A leírt módon végigcsináltam az oldalon leírtakat, még annyival megtoldva, hogy több citromsavat raktam bele, és 48 óráig állni hagytam benne. Ezután öblögetés, víztelenítés, és tél lévén szabadtéri szárítás helyett hajszárítózás, majd mikor a hajszárító már feladta, akkor a maradék vizet az  elektromos sütőmben szárítottam ki 60 fokon :).



Az eredmény tökéletesen fémtiszta felület belül, rozsdának nyoma se.

(Az azóta eltelt több, mint fél év után sincs rozsda belül.)

Ezt a képet most csináltam, a vöröses szín a benzin színe, de a lényeg látszik azthiszem.



Kívülről lefestettem mattfekete színűre. A csap helyét természetesen valaki már átvariálta, és egy M12-es anyát hegesztett fel rá kívülről, amibe a Jawa, de egyéb más csap sem stimmelt. Szerencsére viszont a Jawa Mustang csapjáról a hollandert letekerve az alján volt egy menet nélküli rész, amire éppencsak, de rá lehetett vágni az M12-es menetet. Mz benzincsap tömítő gumival pedig tökéletesen szivárgásmentesen meg lehetett húzni.



Csap-probléma pipa.



Tank felszerelése



Problémát jelentett, hogy a Mustang váza gyakorlatilag egy robogó váza, ezért az ülés előtt keresztbe semmilyen vázelem nem található. Ráadásul a tankot valahova ide kéne rögzíteni. Ezért egy 40x40-es zárszelvényből készítettem egy merevítőt, bár elsődleges célja a tank tartása volt, későbbiekben a légszűrőnek is megfelelő felfogatást biztosít.


Légszűrő


Gyári légszűrője teljes egésszében hiányzott, ideiglenesen felraktam egy sport légszűrőt. Teljesítmény talán még romlott is, és hangosabb lett a motor a szívászaj miatt.




Kerestem egy papírszűrős kompresszorszűrő házat, és felerősítettem a korábban felrakott tanktartóra. A légszűrőt a karburátorral összekötő cső még kérdéses volt, próbálkoztam sokfélével a Lada meleglevegő alu-flex csövétől kezdve mindennel. Most jelenleg egy mezőgazdasági gép magvezető harmónika-csöve van felrakva, és egyenlőre kitűnően üzemel.